Świnoujście

Świnoujście – miasto 44 wysp

Świnoujście to urokliwe miejsce, otoczone z jednej strony morzem, z drugiej zalewem, lasami i rozlewiskami Odry. Trasy turystyczne – piesze i rowerowe łączą miasto z pobliskimi niemieckimi miasteczkami nadmorskimi. W ciągu ostatnich lat dzięki licznym inwestycjom miasto zmieniło się w luksusowy kurort przeznaczony zarówno dla ludzi młodych, którzy poszukują nie tylko wypoczynku ale i rozrywki, jak i starszym, którzy odnajdą miejsca idealne pod wypoczynek oraz odnowę biologiczną.

Niezwykły kurort
Świnoujście nie jest zwyczajną niewielką mieściną nadmorską. Zamieszkuje je ponad 40 tysięcy mieszkańców, a jego granice obejmują blisko 100km2, co daje mu 8. pozycję w Polsce pod względem powierzchni. Świnoujście leży na trzech większych wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór oraz kilkunastu mniejszych, niezamieszkałych. Wszystko to sprawia, że jest wyjątkowym miejscem na spędzanie wypoczynku.
Wczasy – odnowa – sport
Do Świnoujścia można pojechać w bardzo różnym celu. Zapewnia bowiem nie tylko wypoczynek, ale również pozwala zadbać o zdrowie i urodę, a także uprawiać sport. Jest doskonałym miejscem do:

  • plażowania – świnoujska plaża jest najszerszą w Polsce, jej długość to 10 km
  • oderwaniu się od gwaru miasta – Świnoujście otoczone jest lasami i terenami, które kryją idealne miejsca dla osób, którym zależy na pięknych, nietypowych widokach, poszukiwaniu bursztynów oraz przebywaniu z dala od najbardziej uczęszczanych miejsc na plaży
  • aktywnym wypoczynku – Świnoujście posiada bardzo zadbane i długie trasy rowerowe o standardzie europejskim, część z nich łączy tereny polskie z niemieckimi, inne przebiegają np. wokół wyspy Karsibór, zalewu szczecińskiego, a nawet włączone są w szlaki międzynarodowe np. Nadmorski Szlak Hanzeatycki wokół Bałtyku. Dodatkowo posiada szlaki kajakowe, korty tenisowe, park linowy, baseny, boiska sportowe.
  • odnowie biologicznej, zabiegach upiększających i SPA – Świnoujście posiada pełną ofertę zabiegów odnowy biologicznej, mnóstwo gabinetów kosmetycznych oraz stref SPA wyposażonych w najnowszy sprzęt i posiadających wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie kosmetologii, fizjoterapii i dietetyki
  • rehabilitacji i poprawie zdrowia – Świnoujście posiada uzdrowisko, znajdują się w nim 2 szpitale uzdrowiskowe, sanatoria oraz pensjonaty i hotele gwarantujące pełen zakres zabiegów fizyko – i fizjoterapeutycznych. Nadmorski Klimat i naturalne surowce lecznicze (złoża wód leczniczych, złoże borowinowe, źródła solanki) są znaczącym czynnikiem wspierającym regenerację organizmu. Świnoujskie uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu schorzeń kardiologicznych, narządów ruchu, endokrynologicznych, pulmonologicznych, reumatologicznych, laryngologicznych, dermatologicznych jak i: rehabilitacją po mastektomii, wczesną rehabilitacją kardiologiczną, leczeniem otyłości.

Ciekawe miejsca:
zespół fortów twierdzy Świnoujście wybudowanych w latach 1848-63 i 1877-1900:
– fort I – Fort Gerharda (Fort Wschodni) – wewnątrz znajduje się ekspozycja dotycząca świnoujskich fortyfikacji
– fort II z lat 1848-60, wysadzony w latach 70. XX wieku w związku z rozbudową świnoujskiego portu,
– fort III – Fort Anioła, z lat 1845-58, wzorowany na mauzoleum Hadriana, dzisiejszy Zamek Świętego Anioła w Rzymie,
– fort IV – Fort Zachodni, wybudowany w latach 1843-63, wielokrotnie modernizowany, po wojnie do 1962 stacjonowały tu wojska radzieckie
Park Zdrojowy (XIX wiek)
dawny ratusz, z 1805, obecnie Muzeum Rybołówstwa Morskiego: zbiory z historii rybołówstwa, dziejów miasta, zabytkowe przyrządy nawigacyjne, okazy fauny morskiej i inne wystawy.
kościół filialny Niepokalanego Poczęcia NMP (XV w.)
dom szachulcowy – chata rybacka (XIX w.)
Latarnia Morska Świnoujście, ul. Bunkrowa, z lat 1854-57, najwyższa na polskim wybrzeżu (68 m wysokości), znajduje się w rejonie Fortu Wschodniego, na prawym brzegu Świny, 500 m od morza, Warszów
basen U-bootów (1944) – położony na wyspie Karsibór, był stała bazą promów wojskowych i miejsce postoju U-Bootów 4 szkolnej flotylli Kriegsmarine ze Szczecina.
falochrony:
– Falochron Zachodni ze Stawą Młyny – o długości ok. 350 m, wybudowany w latach 1818-1923, na końcu plaży na wyspie Uznam przy ujściu Świny do Bałtyku. Stawa Młyny jest symbolem Świnoujścia.
– Falochron Wschodni – budowany w latach 1818-1923, na prawobrzeżnej części miasta na wyspie Wolin przy ujściu Świny o długości przeszło 1400 metrów w głąb morza (najdłuższy falochron kamienny w Europie).

 

Dodaj komentarz